Konwerter Unicable

Konwerter Unicable (w przeszłości nazywany SRC) potrafi przesyłać sygnał dla kilku odbiorników (tunerów) jednym kablem antenowym. Dzięki zastosowaniu technologii Unicable możliwe jest więc uproszczenie satelitarnych instalacji antenowych, poprzez ograniczenie ilości kabli antenowych.

Konwerter Unicable posiada zawsze 1 wyjście SRC (do obsługi 4 lub 8 tunerów) oraz w niektórych przypadkach wyjście Legacy (odpowiada konwerterowi Single lub Twin, do obsługi jednego, bądź dwóch tunerów oraz miernika sygnału przy próbie ustawienia odpowiednio anteny).
Wyjście SRC jest zazwyczaj w innym kolorze (np. złoty kolor) oraz dodatkowo odpowiednio opisane na obudowie konwertera oraz w instrukcji.

Konwerter na zdjęciu to: IDLU-24UL40-UNMOO-OPP (Inverto) udostępniany przez nc+. Wydawane są także model o nr IDLU-32UL40-UNBOO-OPP (Inverto).

Parametry elektryczne / konfiguracyjne są identyczne dla obu modeli, zmiana nazwy wynika z innej wersji mechanicznej. W przypadku kontaktu Abonenta z takim konwerterem zaleć wybranie w menu Instalacja -> Antena -> Konfiguracja Unicable -> IDLU-24UL40-UNMOO-OPP (Inverto)

Istnieje kilka wersji konwertera typu Unicable:

• obsługujący 4 tunery (tylko wyjście SRC)
• obsługujący 4 tunery z wyjściem SRC oraz 1 lub 2 tunery z wyjściem Legacy (służą do np. ustawienia anteny lub podłączenia kolejnego • dekodera/dekoderów, które nie obsługuje SRC (analogicznie jak w konfiguracji standardowej na 1 lub 2 kable antenowe) np. Sagemcom )
• obsługujący 8 tunerów (tylko wyjście SRC).

Dekodery nc+, które obsługują konwerter Unicable: 4K UltraBOX+, wifi Premiumbox+, mediabox+, turboBOX+, PVR BOX+ (ITI 5800SX), New BOX+, BOX+ DVB-T. Nie ma możliwości podłączenia pozostałych dekoderów pod wyjście SRC z konwertera Unicable.

Przykładowe zastosowanie konwertera Unicable (4 tunery – SRC +1 Legacy):

• Wystarczy jeden kabel podłączony do wyjścia (SRC) by obsłużyć 4 dekodery. Konwerter na schemacie posiada wyjście Legacy więc można do niego podłączyć także dekoder, który nie obsługuje Unicable.
• Sygnał z wyjścia SRC może zostać rozdzielony za pomocą standardowego rozgałęźnika do kabla antenowego (spllitera), tak by dotarł do większej ilości dekoderów (max 4).
• Wchodząc w menu dekodera: INSTALACJA->ANTENA-> przy wyborze trybu jednokablowego należy w każdym z dekoderów przypisać inny kanał oraz częstotliwość zgodnie z opisem zamieszczonym w instrukcji obsługi konwertera lub na jego pudełku.
• W przypadku zastosowania takiej konfiguracji dekoder główny może obsługiwać tylko jeden tuner. To znaczy, że nie będzie można w takim przypadku korzystać z wszystkich funkcji. Sytuacja będzie odpowiadać konfiguracji minimalnej na 1 kabel antenowy.

Przykładowe zastosowanie konwertera Unicable (8 tunerów – tylko SRC):

• Wystarczy jeden kabel podłączony do wyjścia (SRC) by obsłużyć 8 tunerów.
• Sygnał z wyjścia SRC może zostać rozdzielony za pomocą standardowego rozgałęźnika do kabla antenowego (spllitera) tak by dotarł do większej ilości dekoderów (max 8).
• Wchodząc w menu dekodera: INSTALACJA->ANTENA-> przy wyborze trybu jednokablowego należy w każdym z dekoderów przypisać inny kanał oraz częstotliwość zgodnie z opisem zamieszczonym w instrukcji obsługi konwertera lub na jego pudełku.
• W przypadku zastosowania takiej konfiguracji dekoder główny może obsługiwać 4 tunery. To znaczy, że nie będzie można korzystać z wszystkich funkcji w jednym czasie (szybkie przełączanie kanałów i ciągłe pobieranie pozycji nc+GO TV).

Zastosowanie instalacji Unicable wykorzystujące wszystkie możliwości dekodera 4K UltraBOX+ (8 tunerów – tylko SRC):

• Wystarczy jeden kabel podłączony do wyjścia (SRC) by obsłużyć 8 tunerów wbudowanych w dekoder 4K UltraBOX+.
• Wchodząc w menu dekodera: INSTALACJA->ANTENA-> przy wyborze konfiguracji pełnej (tryb jednokablowy – Unicable) – zalecamy skorzystać z automatycznej konfiguracji dostępnej dla 6 różnych typów instalacji. W przeciwnym razie trzeba ręcznie przypisać częstotliwości dla kanałów zgodnie z instrukcją obsługi konwertera.
• W przypadku zastosowania takiej konfiguracji, użytkownik może jednocześnie nagrywać 3 dowolne programy, oglądać czwarty (z time shift do 4h), korzystać z funkcji szybkiego przełączania kanałów, a w tle w ciągłe pobierać się będą pozycje z nc+GO TV (kolekcje dyskowe).

Dekoder 4K Ultrabox jako pierwszy w nc+ ma wbudowanych aż 8 tunerów, przez co zalecane jest stosowanie instalacji Wide Band lub Unicable z możliwością obsługi 8 kanałów (bez rozdzielania sygnału dla innych dekoderów). W przypadku instalacji obsługującej mniejszą ilość tunerów nie będzie możliwości nagrywania 3 programów, oglądania czwartego oraz korzystania z szybkiego przełączania kanałów i pobierania pozycji nc+go TV (dysk twardy dekodera).
Dekoder posiada dwa wyjścia antenowe, więc standardowa instalacja antenowa nie daje szans na pełne wykorzystanie możliwości 4K UltraBOX+.